[:en]Dreams and Feellings [:tr]Düş ve His[:]

[:en]

Uğur Savaş
2018 | 7:55

A man arrives home in a troubled state of mind, lies down on the couch to sleep. He can neither sleep nor can stay awake due distress-filled and anxious term he is having. His dreams are colorful, exciting and fantastic but depressing as well. He is confronting the isolated times of his childhood, yearnful memories of his past relationship and maybe his deepest and darkest fears while his subconsciousness emerges.

About Director
Uğur Savaş was born in 1987, in Hatay. In 2005, after graduating from Avni Akyol Fine Arts Anatolian High School, he started his education in Mimar Sinan University of Fine arts, in the department of Sculpture. During his education, he took part in many mixed exhibitions and sculpting symposiums. After finishing his Master’s Degree in the same department in 2015, he started producing works, where he combines animation and sculpture, based on his thesis named: “Animated Sculpture”, and participated in various film festivals. Today, he continues his work on Sculpture and Animation in his own studio.

Crew
Senaryo Uğur Savaş
Animasyon Uğur Savaş
Yapımcı Uğur Savaş
Karakter Tasarımı Uğur Savaş
Sahne Tasarımı Uğur Savaş
Müzik Cansel Çoban, Nejat Dimili, Alp Tuğan, Meczup
Ses Tasarımı Uğur Savaş, Alp Tuğan

 [:tr]

Uğur Savaş
2018 | 7:55

Evine sıkıntılı bir halde dönen adam uyumak için koltuğa uzanır. Geçirdiği stres dolu ve anksiyetik dönem sebebiyle ne uyuyabilir ne de uyanık kalabilmektedir. Rüyaları onun için renkli, heycanlı ve fantastiktir ama bir okadar da sıkıntı vericidir. Adam koltukta bilinç altının su yüzüne çıkmasıyla bilrikte cocukluğunun izole zamanlarıyla, ilişkilerindeki özlem dolu anlarıyla ve belkide en derinlerdeki karanlık korkularıyla yüzleşir.

Yönetmen Hakkında
Uğur Savaş 1987 yılında Hatay’da doğdu. 2005 yılında Anadolu Avni Akyol Güzel Sanatlar Lisesi’nden mezun olduktan sonra Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Heykel Bölümü’nde eğitim gördü. Eğitim sırasında bir çok karma sergiye ve çeşitli heykel sempozyumlarına katıldı. Aynı bölümde Yüksek Lisansını 2015 yılında tamamladıktan sonra yazmış olduğu “Canlandırma Heykel” isimli eser metninden yola çıkarak animasyon ve heykeli bir arada kullandığı eserler üretmeye başlamış, çeşitli film festivallerine katılmıştır. Kendi atölyesinde Heykel ve Animasyon çalışmalarını sürdürmektedir.

Ekip
Senaryo Uğur Savaş
Animasyon Uğur Savaş
Yapımcı Uğur Savaş
Karakter Tasarımı Uğur Savaş
Sahne Tasarımı Uğur Savaş
Müzik Cansel Çoban, Nejat Dimili, Alp Tuğan, Meczup
Ses Tasarımı Uğur Savaş, Alp Tuğan

 [:]