Hakkımızda

Canlandıranlar Nedir?

Türkiye’de canlandırma sinemasının ihtiyaçlarını ve mevcut üretim ortamını göz önüne alarak geliştirilen Canlandıranlar başlıklı projeler insan odaklıdır. Animasyon için çalışan, emek veren, üretim yapan ya da yapmak isteyen kişiler, kar amacı gütmeyen ve teknik ayrım gözetmeyen bu oluşum dahilinde, eğitim, üretim ve gösterim olanaklarına sahip oluyorlar. Yerli ve yabancı profesyoneller ile bir araya gelerek onlardan danışmanlık alabiliyorlar. Canlandıranlar’ın bir amacı da Türkiye’de bu alanda bellek oluşturmak.

Nasıl Başladı?

Canlandıranlar, Berat İlk’in 2008 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde düzenlediği ücretsiz film atölyeleri ile başladı. Aynı sıralarda şekillenen Canlandıranlar Yetenek Kampı ise İstanbul Avrupa Kültür Başkenti Ajansı etkinlikleri çerçevesinde, İstanbul Bilgi Üniversitesi VCD Bölümü ortaklığıyla, yapım şirketleri ve üniversitelerin desteği ile 2009 ve 2010 yılında hayata geçirildi. Her yıl tekrar eden Yetenek Kampı, daha sonra kurulan Canlandıranlar Derneği, ASIFA Türkiye ve Canlandıranlar Festivali ile bu hareket yaygınlaştı ve gelişti.


Canlandıranlar Neler Yapıyor?

2011 yılında kurulan Canlandıranlar Derneği, animasyonla ilgili kişilerin bir araya gelmesini sağlar.

Her yıl tekrarlanan Canlandıranlar Yetenek Kampı, kısa film üretimi ile yeni yeteneklerin alana kazandırılmasını sağlar.

2012 yılında Canlandıranlar Derneği çatısı altında kurulan ASIFA Türkiye ise küresel network sağlar.

Dernek, 2013 yılından beri düzenlediği Uluslararası Canlandıranlar Film Festivali ile animatörleri ve animasyon severleri buluşturuyor.