Yetenek Kampı

Canlandıranlar Yetenek Kampı, ilki 2010 yılında gerçekleşen, eğitim ve kısa animasyon film prodüksiyonunun kapsayan ve bir yıl süren bir organizasyondur. İlk olarak İstanbul Bilgi Üniversitesi ortaklığında İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti etkinliklerinden biri olarak gerçekleştirildi. Üniversiteler ve bazı prodüksiyon şirketleri Canlandıranlar Yetenek Kampı’nın destekçileri arasında yer alıyor. 

Canlandıranlar Yetenek Kampı’nın amacı, Türkiye’deki bağımsız animasyon sinemasını desteklemek ve gençlere animasyon yolu ile kendilerini özgürce ifade edebilecekleri bir sanatsal alan sağlamak. 

Canlandıranlar Yetenek Kampı, animasyon alanında çalışan gençlere ve alana girmek isteyenlere odaklanıyor. Her sene animasyon yönetmenlerine açık bir çağrı yapılıyor. Kısa canlandırma film projesi olan animasyon yönetmenlerinin başvurduğu yarışmada, her sene yenilenen jüri tarafından seçilen projeler bir yıl boyunca destekleniyor. Maddi bir içeriği olmayan destek kapsamında seçilen projelerin yönetmenleri ihtiyaçlarına göre alanında uzman danışmanlara yönlendirilirler ve gerekli noktalarda filmi tamamlamaları için prodüksiyon şirketlerinden teknik destek sağlanmaya çalışılır.

Bugüne dek Canlandıranlar Yetenek Kampı’nda, tema ve teknik çeşitliliğe sahip düzinelerce kısa animasyon film üretildi. Bu filmlerin birçoğu ulusal ve uluslararası festivallerde seyirci ile buluştu ve ödüller kazandı.