Flow

[:en]

Meltem Şahin
2016 | 2:30

This animation is inspired by Friedrich Wilhelm Nietzsche’s book The Birth of Tragedy, and specifically his ideas on Apollo and Dionysus. Apollo is the God of plastic arts, reason, and rationality. Dionysus is the god of the chaos, emotions, instincts and music. Nietzsche establishes his aesthetics theories from the archetypes of Apollo and Dionysus and offers, specifically that art is based on polarities and tensions rather than delight and imitation. His polarities are those of order (Apollo) and passion (Dionysus). The main character in this animation is a sculptress who travels through Apollonian and Dionysian states. In the Apollonian world, everything is made of rigid lines, and there is no color except for the color of the main character, pink. In contrast, in the Dionysian world, she fuses with the nature; she becomes transparent in the world that is made of shapes and colors. In this travel between those states, her art changes along with her character.

About Directors
Meltem Sahin is an illustrator and animator from Marmaris. After graduating from Bilkent University Graphic Design department with a first degree, she completed a master’s degree in illustration at the Maryland Institute College of Art (MICA), where she was a Fulbright scholar. In 2013, her work has been chosen for one of the most important international event dedicated to the children’s publishing, the Bologna Children’s Book Fair’s annual book. In 2015, she has been awarded with MICA Graduate Research Development Grant to go further on her projects that incorporate electronics and Arduino. The book that she illustrated lastly, P is for Pussy, got successful media appearances including Huffington Post, Bitch Media, DesignTAXI and BuzzFeed. The animation “Flow” received the first prize in the 2D animation at the MICA Animation Festival and has been shown in countries such as Estonia, America, and Greece. In November 2016, she opened her first solo show of animations and retro toys, “Negative Pleasure”, at Mixer Gallery in Istanbul, Turkey. In 2017, she curated an augmented reality show called PMS which consists of only female artists. The “Food Porn” illustration she created for Calling Mag was selected for the 2017 edition of American Illustration. Her augmented reality sculptures “Just then” were exhibited at Contemporary Istanbul. Last year she exhibited an audio-visual installation called No.8 at the show “Across the Line” organized by Digi.logue and British Council. This year she exhibited her work in 5 different shows including Contemporary Istanbul. And lastly, she founded an education company called “Learnup” along with Erdinç Akkaya and Buğra Çelik.

Screenings
MICA Animasyon Festivali- Amerika Birleşik Devletleri
Animated Dreams- Estonya
Athens Digital Arts Festivali- Yunanistan
Athens ANIMFEST- Yunanistan
Imagine This Women’s International Film Festivali- Amerika Birleşik Devletleri
Largo Film Festivali- Amerika Birleşik Devletleri

Awards
MICA Animasyon Festivali- en iyi 2D animasyon

Crew
Senaryo Meltem Şahin
Animasyon Meltem Şahin
Karakter Tasarımı Meltem Şahin
Müzik Mert Kocadayı
Ses Tasarımı Mert Kocadayı[:tr]

Meltem Şahin
2016 | 2:30

Bu animasyon, Friedrich Wilhelm Nietzsche’nin Tragedya’nın Doğuşu adlı kitabından ve özellikle Apollo ve Dionysus hakkındaki fikirlerinden esinlenmiştir. Apollo güzel sanatların, akıl ve rasyonalitenin Tanrısıdır. Dionysus ise kaosun, duyguların, içgüdülerin ve müziğin tanrısıdır. Nietzsche, estetik teorilerini Apollon ve Dionysus’un arketiplerinden kurar ve özellikle sanatın tutku ve taklitten ziyade kutupluluğa ve gerilime dayandığını savunur. Onun kutupları düzen (Apollo) ve tutkudur (Dionysus). Bu animasyondaki ana karakter, Apollon ve Dionysosçu haller, dünyalar içinde seyahat eden bir kadın heykeltraştır. Apollon dünyasında, her şey sert çizgilerden oluşur ve ana karakterin rengi dışında pembe renk yoktur. Dionysian dünyasında ise kadın şekil ve renklerde yapılan dünyada saydamlaşır, dogayla bir olur. Bu dünyalar arası yolculukta, kadınla birlikte sanatı da şekillenip, yol alır.

Yönetmen Hakkında
Meltem Sahin, Marmaris’li illüstratör ve animatördür. Bilkent Üniversitesi Grafik Tasarım bölümünden fakülte birinciliğiyle mezun olduktan sonra, Fulbright bursuyla gittiği Maryland Institute College of Art (MICA)’ta Illüstrasyon üzerine master yapmıştır. 2013 yılında işleri çocuk yayıncılığına adanmış en önemli uluslararası etkinliklerden biri olan Bologna Çocuk Kitapları Fuarı’nın yıllık kitabı için seçilmiştir. 2015 yılında elektronik ve Arduino’yu kapsayan projeleri ile MICA Graduate Research Development Grant ile ödüllendirildi. P for Pussy adlı ill için Huffington Post, Bitch Media, DesignTAXI ve BuzzFeed gibi başarılı medya görüntülerine sahip oldu. Animasyon “Flow”, 2 boyutlu animasyonda MICA Animasyon Festivali’nde birincilik ödülünü aldı ve Estonya, Amerika ve Yunanistan gibi ülkelerde gösterildi. Kasım 2016’da ilk solo solo animasyon ve retro oyuncaklar olan “Negatif Pleasure” programını İstanbul, Türkiye’deki Mixer Gallery’de açtı. 2017 yılında, sadece kadın sanatçılardan oluşan PMS adlı bir artırılmış gerçeklik şovunu küratörlüğünü yaptı. Calling Mag için yarattığı “Food Porn” resmi, Amerikan İllüstrasyonunun 2017 baskısı için seçildi. Artırılmış gerçeklik heykelleri “Hemen sonra” Contemporary İstanbul’da sergilendi. Geçtiğimiz yıl Digi.logue ve British Council tarafından düzenlenen “Line the Line” programında No.8 adı verilen görsel-işitsel bir enstalasyon sergiledi. Bu yıl Contemporary Istanbul’un da aralarında bulunduğu 5 farklı sergide çalışmalarını sergiledi. Son olarak, Erdinç Akkaya ve Buğra Çelik ile birlikte “Learnup” adı verilen bir eğitim şirketi kurdu.

Gösterildiği Festivaller
MICA Animasyon Festivali- Amerika Birleşik Devletleri
Animated Dreams- Estonya
Athens Digital Arts Festivali- Yunanistan
Athens ANIMFEST- Yunanistan
Imagine This Women’s International Film Festivali- Amerika Birleşik Devletleri
Largo Film Festivali- Amerika Birleşik Devletleri

Aldığı Ödüller
MICA Animasyon Festivali- en iyi 2D animasyon

Ekip
Senaryo Meltem Şahin
Animasyon Meltem Şahin
Karakter Tasarımı Meltem Şahin
Müzik Mert Kocadayı
Ses Tasarımı Mert Kocadayı[:]