10. Canlandıranlar Film Festivali Jürisi

Aneta Ozorek
Aneta Ozorek, Kaboom Animasyon Festivali’nin Sanat Yönetmenidir. Avrupa pazarında film etkinlikleri, eğitim atölyeleri, sergiler ve festivallerin küratörü ve organizatörü olarak geniş bir endüstri deneyimine sahiptir. CEE Animasyon Pitching Forumu’nun Kısa Bölüm Başkanı, REX Animasyon Festivali (İsveç) ve Kısa Film Konferansı yönetim kurulu üyesidir. Ozorek aynı zamanda Avrupa Çocuk Filmleri Derneği üyesi ve çeşitli çocuk kitaplarının  illüstratörüdür.

Ayce Kartal
Ayce Kartal, Türkiye’de yetişmiş ve animasyon alanında dünya çapında tanınmış, en önemli uluslararası festivallerden çok sayıda ödül kazanmış bir animasyon yönetmenidir. Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Animasyon Bölümü’nden lisans ve yüksek lisans diplomasını aldıktan sonra UNSW Time Based Arts ve NY Film Akademisi’nde sinema eğitimini tamamlamıştır. 2013 yılından bu yana Paris’te bulunan Les Valseurs yapım şirketinde çalışan yönetmen, bugüne kadar TIFF, Clermont Ferrand International Film Festival, Annecy IAFF, Ottawa IAFF, Leeds IFF ve St. Louis IFF gibi birçok değerli festivalde ve 90. Academy Oscar ödüllerinde Kısa Animasyon Kategorisinde yarışmaya hak kazanmıştır. 2005-2022 yılları arasında yaptığı filmlerle ulusal ve uluslararası film festivallerinde 300’den fazla ödülle dönen sanatçı,  2019 yılında yapılan ve Fransa’nın Oscar ödülleri olarak bilinen César Ödülüne de sahiptir. Sanatçı halen Paris’te bağımsız yönetmen olarak yer aldığı yapım şirketinde uzun metraj animasyon film projelerinde yazar ve yönetmen olarak çalışmalarına devam etmektedir.

Peter Lord
Peter Lord, Aardman Animations’ın kurucu ortağı ve Kreatif Direktörü’dür. Okul yıllarından arkadaşı David Sproxton ile 1972’de, eğitimleri devam ederken kurdukları Aardman Animations 1976 yılında Morph karakteri ile büyük başarı kazandı. Kilden üretilmiş bir kukla olan bu sevimli karakter The Amazing Adventures of Morph serisi ile popüleritesini arttırdı.

Aardman Animations özellikle kil kuklalar kullanarak ürettikleri animasyonlar ile stopmotion tekniğinin gelişmesine katkıda bulundular. En bilinen çalışmaları arasında Shaun the Sheep ve Creature Comforts gibi TV dizileri, Peter Gabriel’in Sledgehammer ve Nina Simone’un My Baby Just Cares For Me gibi müzik videoları ve televizyon reklamları yer alıyor.

1980’lerde ve 90’larda Peter Lord Conversation Pieces, Lip Sync serisi ve Babylon gibi daha çok yetişkin izleyicilere yönelik bağımsız kısa filmler yönetti. 2000 yılında Aardman’ın ilk uzun metrajlı filmi Chicken Run’ı Nick Park ile birlikte yönetti.

Peter Lord ayrıca Flush Away, The Curse of the Were-Rabbit, Arthur Christmas, The Pirates! In An Adventure with Scientists, Shaun the Sheep The Film gibi yapımlarda baş yapımcı, yapımcı veya yönetmen olarak yer aldı. Nick Park’ın Wallace and Gromit serisinin baş yapımcısıdır.

Aardman’ın 30. yılının kutlandığı 30. yılında, Peter Lord ortağı David Sproxton ile birlikte Kraliçe’nin Doğum Günü Onur Listesi’nde CBE ödülüne layık görüldü.

Peter Lord, 1992’de Adam, 1996’da Wat’s Pig ve 2013’te yönetmenliğini tek başına üstlendiği The Pirates! Band of Misfits filmleriyle Oscar ödüllerinde aday gösterildi.

Peter Lord, Aardman’ın Studiocanal ile yeni bir işbirliği yoluyla ürettiği son uzun metrajlı filmi Shaun the Sheep The Movie’nin ortak yapımcısıdır.

Kasım 2018’de Aardman, stüdyonun bağımsızlığını güvence altına almak amacıyla çalışanlara ait bir kuruluş haline getirildi.

Aardman’ın yeni uzun metrajlı filmi, Chicken Run’ın devamı olacak ve 2023 yılında seyirci ile buluşacak.

SİYAD Jürisi

Banu Bozdemir
İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Sinema yazarlığına Klaket sinema dergisinde başladı. Dört yıl Milliyet Sanat dergisi ve Milliyet gazetesinde sinema yazarı, kültür sanat muhabiri ve şef yardımcısı olarak çalıştı. İki yıl Skytürk televizyonunda sinema, sanat ve ‘Sevgilim İstanbul’ programlarında yapımcı, yönetmen ve sunucu olarak görev aldı. Antrakt Sinema Gazetesi’nde iki sene editör olarak çalıştı. Tarihi Rejans Rus Lokantasına hazırlanan ‘Rejans Tarihi’ ve ‘Rejans Yemekleri’ kitabının editörlüğünü yaptı. Rejans Rus lokantası başta olmak üzere birçok şirketin basın danışmanlığı görevini üstlendi. Film + sinema dergisine Türk sineması röportajları yaptı. ‘Küçük Sinemacılar’, ‘Benim Trafik Kitabım’, ‘Çevremi Seviyorum’ adı altında on iki tane çevreci, dört tane fantastik çevre temalı yirminin üzerinde çocuk kitabı bulunuyor. Sosyal medyada yolunu kaybeden bir genç kızın maceralarını anlattığı ‘Leylalı Haller’ yazarın ilk romanı. ‘Kaşif Karınca’ ise beyaz yakalılara çocuk kafasıyla yazdığı ufak bir yaşam manifestosu özelliği taşıyor. TRT’ye çektiği ‘Bakış’ adlı bir kısa filmi bulunuyor. Halen aylık sinema dergisi cinedergi.com’un editörü, beyazperde.com ve Öteki Sinema yazarı. Kişisel yazılarını paylaştığı banubozdemir.com sitesi de bulunan yazar filmlerde ve festivallerde jüri üyesi olarak görev alıyor, filmlere basın danışmanlığı yapıyor, sinema ve kısa film atölyelerinde ders veriyor. Çocuklarla sinema ve çevre atölyeleri düzenliyor.

Münir Göker
SİYAD kurucu ve onur üyesi, Ekonomik Durum Gazetesi köşe yazarı, Büyük Kulüp Dergisi sinema yazarı, sosyal medya en çok okunan yazarı

Okan Arpaç
30 Ocak 1973 İstanbul doğumlu…
1991’de TV’de 7-Gong dergisinde başladığı sinema yazılarına Hürriyet gazetesi, Antrakt, Sinema gibi dergilerde devam etti. 2009-2017 yılları arasında, yayın kurulu kadrosunda da yer aldığı Arka Pencere dergisini çıkardı.
Eş zamanlı olarak 1994 yılında, dönemin tek pay TV kanalı CINE5’in dergi kadrosunda yer aldı. 2000 yılında kurulan Digiturk’ün sinema kanallarının yöneticiliğini yaptı. 2008’de Tivibu’nun kuruluşunda yine film kanalları bölümüne transfer oldu, 2015’te Turksat’ın Vizioon Festival kanalını kurdu. 1996 yılından beri SİYAD üyesi ve şu an SİYAD Başkanı olan Arpaç, Ekim 2015’te geri döndüğü Digiturk’te halen film kanallarının yöneticiliğini yapıyor.