Çağdaş Bestecilerimiz ve Animasyon – Film Gösterimi ve Sohbet

Cumartesi 28 Ekim, 14:00, Institut Français Istanbul

Mimaroğlu belgeselinin yönetmeni Serdar Kökçeoğlu’nun önerisiyle şekillenen bu etkinlikte, animasyon yönetmenleri kadar ikinci kuşak çağdaş Türk bestecileri de başrolde. Kökçeoğlu, yeni projesi 20. Yüzyılın Sesleri: Usmanbaş belgeselinin araştırmaları sırasında Bülent Arel’in müziklerini yaptığı, sanatçı Irving Kriesberg’in yönettiği, 1970’li yıllardan beri izleyiciyle buluşamayan Out of Into animasyon filmine denk gelir. Kökçeoğlu ayrıca animasyon filminde bir başka çağdaş Türk bestecisi İlhan Mimaroğlu’nun bestesini kullanabilmesi için yönetmen Pelin Kırca’ya destek verir, ardından ortaya Annecy gibi festivallerde kendine yer bulan The Crowd isimli bir kısa animasyon film çıkar. Genç kuşak animatörler, besteciler ve sanatçılar için ilham verici olacak bu etkinlikte Serdar Kökçeoğlu araştırmalarını, Pelin Kırca ise deneyimlerini aktararak çağdaş bestecilerimiz ve animasyon arasındaki ilişkileri ele alacaklar. Irving Kriesberg’in müzisyen oğlu Matthias Kriesberg de yolladığı bir video mesaj ile hem çağdaş müzik araştırmaları hem de animasyon tarihimiz açısından önemli olan bu buluşmaya katkıda bulunacak.
Etkinliğin ilk bölümünde, Out of Into ve The Crowd filmlerinin gösterimi gerçekleşecek. Bu iki filmin ortak özelliği; festivallerin yanı sıra çağdaş sanat sergilerinde de sanatseverlere sunulmuş olmaları.
Out of Into (1972) Yönetmen: Irving Kriesberg Müzik: Bülent Arel 16’
The Crowd (2022) Yönetmen: Pelin Kırca Müzik: İlhan Mimaroğlu 7’ 6’’

Serdar Kökçeoğlu
9 Eylül Üniversitesi’nde Sinema-TV/Yönetmenlik eğitimi aldı. Müzik ve ses alanında araştırmalar yapıyor ve bunları filmlere dönüştürüyor. Listening Through Istanbul (İstanbul’u Dinlemek, 2018) ve uzun metrajlı Mimaroğlu: The Robinson of Manhattan Island (Mimaroğlu, 2020) filmlerinin ardından, 102 yaşındaki besteci İlhan Usmanbaş’ın 20. yüzyıl çağdaş müziğindeki yerine ve yaşam felsefesine odaklanan Sounds of the 20th Century: Usmanbaş (20. Yüzyılın Sesleri: Usmanbaş) projesinin çekimlerini gerçekleştiriyor.

Pelin Kırca
Lisans eğitimini Bilkent Üniversitesi Grafik Tasarım Bölümü’nde tamamladıktan sonra Pelin Kırca, New York’taki School of Visual Arts’dan yüksek lisans derecesini aldı. İlk kişisel sergisini 2015 yılında İstanbul’da gerçekleştirdi. 2016 yılında Werner Herzog’un film okuluna katıldı. Türkiye’nin yanı sıra Almanya, Amerika, Fransa, İngiltere, İspanya, Japonya ve İsviçre’de gerçekleştirilen karma sergilerde eserleri yer aldı. Animasyon filmleri Vienna Independent Shorts, London International Animation Festival, Chicago Underground, !F İstanbul, Clermont-Ferrand International Short Film Festival, Manifest gibi uluslararası festivallerde gösterildi. “Aysız Bir Gece” İstanbul Modern’in davetiyle, Londra’daki Whitechapel Gallery’nin öncülüğündeki 2018 Uluslararası Sanatçı Filmleri programına dahil edildi. Sanatçının eserleri Türkiye’de
en son 2023 Mart ayında Galeri Nev’deki kişisel sergisi “Tavşan Yuvasına Düşüş” de izlendi.
Kırca, çalışmalarına Ankara’da devam etmektedir.

 

Zoom konferansı için kaydolun : https://us06web.zoom.us/webinar/register/WN_4585OisCSIyPTv1hvIKBKQ
Türkçe – ingilizceye online simultane tercüme