Omid

Omid
Didar Aglac Guzelkara
05 dk 46 s | Türkiye

Grileşen dünyada rengini kaybettiğini fark eden bir mimar, gri dünyadan kuşların dünyasına kaçar ve hayatta kalan son Sibirya turnasının hikayesini öğrenir. Sibirya turnası ailesinden bir erkek ve bir dişi turna göç yolculuğuna çıkar. Göç yolculukları sırasında dişi turna avcı tarafından öldürülür. Erkek turna, eşiyle birlikte gittiği yuvasına tek başına varır. Eşinin ölümünün yasını tutarken dünyada kendisinden başka kimsenin kalmadığını fark eder, yalnızlığıyla yüzleşir ve evini terk eder. Ertesi yıl eve dönmez, bazı kuş gözlemcileri onun da öldüğünü düşünür. Ama iki yıl sonra geri döner. Birileri duyar umuduyla “ben buradayım” diye bağırır ama kimse duymaz. Her yıl aynı yere gelir, gökyüzüne seslenir ve bekler. Sonunda bir gece çağrısına cevap gelir, kayıp karısı yıldızların arasından çıkar.
Dünyada kalan son Sibirya turnasının hikayesini anlatan bu film, gerçek bir olaya dayanıyor. Son kalan Sibirya turna kuşu göç yuvasına gitmiş ve 14 yıl boyunca öldürülen eşini beklemiştir. Onun hikayesini bilen herkes, onun gerçek aşkın varlığının umudu olduğunu düşünmüş ve ona Farsça’da umut anlamına gelen “Omid” adını vermiştir.

 

Didar Aglac Guzelkara

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.