Algeria Violet

Cezayir Menekşesi

Emrah Yükselir

06:06 | Türkiye

 

Türkiye’nin doğusundaki küçük bir köyde, evli bir yaşlı adam için çocuk-eş olmaya zorlanan genç bir kızın içinde bulunduğu kötü durumu anlatan bir film.

Emrah Yükselir

 

12/15/1989 tarihinde Sivas/İmranlı ilçesinde dünyaya merhaba dedim. İlk ve orta öğrenimimi İmranlı Cumhuriyet İlkokulu’nda, lise öğrenimimi ise aynı ilçenin lisesi olan İmranlı Lisesi’nde okudum. 2009 yılında sınıf arkadaşlarım ve Türk Edebiyatı öğretmeni Ahmet HERMENCİ ile ilk kısa film projeme başladım. 2010 yılında liseden mezun olduktan sonra Anadolu Üniversitesi Fotoğraf ve Kamera Bölümü’ne başladım. 2012 yılında ikinci kısa film projemi başlattım. Mesleği berber olan Murat SARIGÜL’ün yazdığı ikinci kısa filmim MESAJ’ı çektim. Sonraki yıllarda Cumhuriyet Üniversitesi İşletme Fakültesi’ni kazandım, ardından yaz aylarında Bodrum’da barmenlik yaptım ve o dönemde tiyatro ile tanıştım. Türk Halk Müziği türünde ilk albüm. İlk albümüm Altın Yüzük’ün ilk klibini, ardından ilk albümün ikinci klibi Bu Tepe Pullu Tepe’yi çektim. Atatürk Üniversitesi İş Sağlığı ve Güvenliği Bölümü’ne başladım ve halen devam etmekteyim. Yakın arkadaşım Cem ÇELİK’in yazdığı kitabında ön ve arka kapak fotoğrafları ve kapak düzenlemeleri yaptım. İkinci albümü Eli Bana Güldürürsün’ü çıkaran kardeşim Yıldız DÜZGÜN’ün üçüncü klibini çektim. Üçüncü kısa filmim Cem ÇELİK’in yazılmış Yarım Kısa filmimi çektim ve bu film Hacettepe Engelsiz ve Setem Akademi kısa film festivallerinde tamamlandı. Gökhan Cengizoğlu’nun daveti üzerine Sadabad Tiyatro Atölyesi’ne başladım ve tiyatro hayatıma kaldığım yerden devam ediyorum. Sadabad Tiyatro Atölyesi’nde tanıdığım ve kısa film senaristi Fatih MERAL’in yazdığı Lokma adlı dördüncü kısa film projemi gerçekleştirdim. Bir süre sonra Hayalimdeki Tiyatro’ya dahil oldum ve senaryosunu tiyatro oyuncuları ve Semra UKŞAŞ’ın yazdığı beşinci kısa filmim Mor Mercan’a hayat verdim. 2020 yılında İranlı Zenne Metin, bir aile ve dansın hayatını anlatan Safran belgeselini çektim.

 

ESKİLER ( 2009 )

 

MESAJ ( 2012 )

 

YARIM AĞIZ ( 2015 )

 

LOKMA ( 2016 )

 

MOR MERCAN ( 2016 )

 

SAFRON ( 2020 )

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.