Süveydâ

Süveydâ
Ozan Alp Hiçyılmaz, Pırıltı Onukar
10 dk 14 s | Türkiye

“Bir insanın yaşamı, her toplumda, yalnızca bir çağdan diğerine, bir görevden diğerine geçmekten ibarettir.” *

Eğer bir şeyi ıskalamak, hedefi ıskalamak ve dolayısıyla başarısız olmak anlamına geliyorsa, o zaman modern dünyada insanlar bu başarı arayışında ve hedeflere ulaşmada kendi anlamlarını ıskalıyorlar demektir. Biz bir hedefe ulaşmanın ve bu yolda başka bir şeyi ıskalamamanın mümkün olmadığını öne sürüyoruz. Her kişi, kaçırdığı şeyin yerine ne koyacağına dair bir seçim yaparak kendi varlığını ortaya koymak zorunda kalacaktır. Bu seçim sayesinde ya toplumda ulaştıkları statü üzerinden tanımlanacaklar ya da kendi anlamlarını seçerek toplumun geri kalanındaki uyumsuzlukları üzerinden tanımlanacaklardır.

Projemiz, her ne kadar amacımıza ulaşamamış olsak da, bireyin kendi benliği ve toplumu arasında seçim yapmaya çalışırken yaşadığı arada kalmışlığı göstermeyi amaçlıyor. İşte döngü burada başlıyor. Filmin ana karakterinin çift cinsiyetli ve sürekli değişen bedeni kendi hayatına doğru savruluyor ancak kırılıp suya düşüyor. Deniz tarafından parçalanan ve toplanan karakterimiz kıyıya taşınır. Oraya vardığında uyanmayı reddetse de, onu oraya taşıyan dalgalar uyanmaya zorlayacaktır. Karakterimiz çevresini tanımaya başladığında, birbirinden kopuk insan bedenlerinden oluşan bir karmaşanın içinde olduğunu fark eder. Kendileri gibi düşmüş olanlardan bu ayrılığa dayanamayan karakterimiz, kolektif gerçeklikten kaçmaya çalışır, ancak kendilerinin nasıl bütün olmadıklarını fark ederler. Aradaki boşluğu doldurmak için tamamlanma arayışına başlarlar. Ve böylece yolculuk başlar.

*Rites of Passage, Arnold Van Gennep

 

Ozan Alp Hiçyılmaz, Pırıltı Onukar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.